13

Eller i hvert fald tæt på… Har brugt de sidste par dage på at rydde op, sortere, gøre rent og være rigtig aktiv. Og hold da op hvor har jeg nået en masse.  Alle mine rum er nu så flotte og organiserede at jeg bliver helt glad over det. Til jer der ikke ved det, så er jeg enormt dårlig til at rydde op og smide ud, altså ikke på den ulækre måde med gammel mad og sådan, men har altid en masse ting liggende alle vegne… Men ikke mere, nu er der smidt en masse væk og de forskellige ting har fået sig en plads… Hvor er det skønt! Kan ikke andet end at smile og klappe i mine små hænder… Hvor har jeg været god! Når min mor så har ferie – her om en uges tid – skal vi så igang med at lave køkkenet. Vi var jo i Ikea og shoppe lidt nye elementer, så jeg glæder mig helt vildt. Så skal derrigtig males lofter, vægge og paneler og lægges tæppe… helt ny lejlighed til mig… Hvor er det altså dejligt!

Vejret har jo også bare været fantastisk og jeg er altså en af dem, der trives meget bedre, når solen skinner og det er varmt uden for… Så er jeg aktiv og ikke mindst rigtig glad. Måske man skulle flytte til udlandet?

Ved godt jeg er lidt bagud med alle de billeder jeg har lovet at smide ind, så her kommer lidt…

- Helikopter med en underlig sekskant under… Hvad mon den lavede?
- Rosenknop
- Et stikkelsbær, på min nye stikkelsbærbusk
- En lille flue på min spanske marguerit
- En sød lille bi på et blad
- En af mine orkidéer
- Sidst, men ikke mindst, mit soveværelse, med mine nymalede låger

Resten af dagen idag skal bruges på at slappe af og se tv – dejligt!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
< >
  1. Lea siger:

    nej, på torsdag er min næste (mundtligt dansk) er meget spændt på hvordan det går :)
    det er jo lige det :b

  2. Lea siger:

    - elsker dine billeder! især billedet med bien og orkidéen er super gode! :)

    • Linda Eg siger:

      Mange tak skal du have :)
      Det blev også til lidt mange, fordi jeg har ‘samlet lidt sammen’, hehe.

  3. bissen siger:

    den der helikopter ting, leder efter grundvandreserver :D

    • Linda Eg siger:

      Ahh, ja – jeg havde hørt noget med at den skulle lede efter vand eller sådan. Men tak, så lærte jeg da noget nyt, hehe.

  4. Ilhja siger:

    Det er da bare skønt sådan en gennemgang. Selvom jeg endnu ikke er færdig med alt mit

  5. Alexia siger:

    Sådan en helikopter har jeg også set før, undrede mig også gevaldigt, men det er 5-6 år siden jeg så den :) Fede lilla skabslåger :)

    • Linda Eg siger:

      Ja, det er lidt underligt, hvad den helikopter lavede… :) Og mange tak er også rigtig glad for dem… ;)

  6. Lea siger:

    ja, jeg glæder mig så meget! :D

    • Linda Eg siger:

      Kan jeg i hvert fald godt forstå… ;) Du må lige sende et postkort, hehe.